ÜRÜNLER

GENEL ÖZELLİKLERİ
 
Ø900 mm çaptan itibaren Ø3600 mm çapa kadar sarmal üretim metodu ile imal edilmektedir. Polietilenin yüksek kimyasal dayanımı sayesinde korozif yapıdaki asit, baz ve tuz gibi maddelerin depolanmasında kullanılabilir. Ürün tamamı ile hijyenik olduğundan suyun yanı sıra sıvı gıdaların depolanmasında da kullanılabilmektedir.
 
Tank hacimleri 1-50 m3 arasındadır. Tanklar dairesel şekildedir. Projeye uygun olarak istenilen noktadan ve istenilen şekilde giriş çıkış tanka eklenebilir. Nakliye zorluklarına karşın yerinde montaj yapılabilir. Tanklara bakımı kolaylaştıran merdiven ve platform eklenmesi mümkündür.
 
Metal ürünlere göre yoğunluğu yaklaşık 8’de 1’i miktarında olduğundan hafiftir. Nakliyede daha fazla ürün taşınabildiğinden maliyetler düşer. İç içe konularak taşımaya elverişlidir.
 
Ürün çevreci özelliktedir. Toprağı ve su gibi hayati kaynaklarımızı kirletmez. Geri dönüşüm özellikli olduğundan tekrar kullanılabilir. Zararlı kimyasal stoklama yapıldıktan sonra sağlıkla ilgili olmayan sahada geri dönüşüm ürünü olarak kullanılabilir.
 
Asit ve baz özelliğindeki kimyasallara dayanımında dikkat edilmesi gereken 3 önemli parametre vardır. Sıcaklık, basınç ve kimyasalın seyreltik veya derişik olmasıdır. Bu değerler tablolarda karşılaştırılarak dayanım konusunda karar verilir.
 
 
ÜRETİM ÖZELLİKLERİ
 
Ürün mandrel olarak büyük silindirler üzerinde imal edilir. Ekstrüder makinesinde polietilen hammadde şeritler halinde çekilir. Bu şeritler mandrel üzerine sarılarak dairesel form verilir.
 
Ürün, alın kaynaklı ve ekstrüder kaynaklı birleştirmeye uygun olarak farklı formlarda üretilir. Ürün üzerinde istenilen değişiklikler ekstrüder kaynak yöntemi ile rahatlıkla yerinde uygulanabilir.
 
 
ÜSTÜNLÜKLERİ
 
- Kimyasal dayanımı çok yüksektir. Korozyona uğramaz.
 
- Nötr özellikte olduğundan metaller ile reaksiyona girmez.
 
- Molekül zincirlerinden molekül kopmağından aşınma dayanımı çok yüksektir.
 
- Bünyesine karıştırılmış ağır metaller yoktur. Sıvı gıdaların stoklamasına uygundur.
 
- Dış etkilere karşı garantili ömrü en az 50 yıl olup 100 yıl kullanılabilir.
 
- Beton ve döküme göre yoğunluğu çok düşük olduğundan iş makinesi ihtiyacı asgari seviyelere iner.
 
- Her türlü bağlantı parçası, özel ürünün proje için üretilebilmesine imkân tanır.
 
- Depremdeki sarsıntıları absorbe eder ve zarar görmez.
 
- İç içe konularak taşınabilir.
 
 
SERVİS ÖMRÜ
 
Stoklanan kimyasalın sıcaklık, basınç ve seyreltik veya derişik olmasına göre ömür tayin edilir. Kimyasal aşındırıcı olmayan maddeler için 50 yıl servis ömrü vardır.
 
 
SIKÇA SORULAN SORULAR
 
1. Hammaddesi nedir?
 
Polietilen (PE) hammaddeden imal edilmektedir.
 
 
2. Metal borularla nasıl birleştirilir?
 
Metal borular ile flanslar ile birleştirilir. Plastik adaptör plastik boru ile kaynak edilir, üzerine geçirilmiş olan çelik flanş diğer boru flanşı civatalar ile birleştirilir.
 
 
3. Hangi kimyasalları depolamak için kullanabilirim?
 
Kataloglarda asit ve bazlar için kullanılabilirlik dereceleri yazmaktadır. Tablolarda olmayan diğer akışkanlar için uzman proje mühendisleri bilgi vermektedirler.